Rebarborové kimči

rebarborarebarborarebarbora

Korejci tuhle variantu kimči neznají.  Nejspíš proto, že rebarboru  nepěstují, jen jim roste jako plevel v divoké formě bez dostatečně šťavnatých řapíků a využívají leda kořen coby projímadlo a případně mladé listy. Alespoň to praví korejská wikipedie. Ovšem fakt, že korejci nedělají reveňové kimči by vás neměl zastavit.  Protože ke sladkokyselé rebarboře  sladko-kyselo-pikantě-umami kimči pasta jde naprosto skvěle.

Rebarbora ♥ rybí omáčka.

A hlavně je to skvělý způsob, jak zpracovat  starou rebarboru, kterou už bez prokvašení není dobrý nápad jíst. Tradice praví, že rebarbora by se neměla jíst po svatém Jánu – a dokonce to má dost zásadní opodstatnění – tak skvělá kyselost rebarbory je daná  obsahem kyseliny šťavelové, a starší řapíky – tedy ty co rostly celé jaro jsou na ní už příliš bohaté a reálně můžou poškodit vaše ledviny. Zejména pokud si trošku ujíždíte na zdravé výživě a zejména na syrové zelenině… Pokud se vám vaši blízcí smějou, že jíte jako králíci a nebo jste propadli módě smoothies ze špenátu,  vřele doporučuju nepřidávat další soli kyseliny šťavelové v podobě staré, nezkvašené rebarbory.

Fermentovaná rebarbora, to je ovšem úplně něco jiného – mléčné kvašení totiž šťavelany rozkládá.

Pokud jste ještě nečetli starší články o kimči a rebarboře, tak  to můžete napravit zde  a zde.  A vzhledem k podobnosti rebarbory a křídlatky – určitě to půjde udělat i z ní – článek o křídlatce  najdete tady.
Další informace »

Publikováno 21. června 2015, původní zdroj a celý článek viz odkaz výše.