Proč se lidé uchylují k vážné hudbě
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč je naše země tolik vyhledávána zahraničními návštěvníky? Většina z nich totiž směřuje k historickým pamětihodnostem a obdivuje architektonickou krásu, kterou tu po sobě zanechali naši předkové. Kupříkladu Pražský hrad, zámek v Hluboké nad Vltavou nebo v Českém Krumlově denně projde několik stovek lidí a každý z nich si odtud odnáší krásné zážitky. Přitom jde o architekturu dávných dob, třeba takový hrad Karlštejn pamatuje panovníka Karla IV. ze čtrnáctého století a nad tím se až tají dech, když procházíte kolem zdi a můžete se jí i dotknout.
Velice podobné je to i s dojmy lidí, kteří navštěvují v Praze koncerty vážné hudby. Očekávají, že jim hudebníci odehrají mistrovský part některého z hudebních skladatelů, který již několik stovek let není mezi námi, přesto se po něm zachoval takový úžasný odkaz. Vraťme se nyní k architektuře minulých století a spojme si ji s hudbou, která se k ní váže. Zjistíte, že jsou to obojí umělecká díla, a že se jim nevyrovná žádná současná tvorba. Jistě, dnes máme moderní technologie – stavební materiály a technické prostředky a v oblasti hudby zesilovače a reproduktory či mixážní pulty, ale nemůžete očekávat od stavební firmy, že vám bude tesat z kamene něco takového, že vytvoří obdobu novogotického zámku v bavorském Neuschwansteinu.
A stejně tak žádná populární hudba se svou kvalitou a rozsahem nevyrovná skladbám Beethovena, Mozarta či Vivaldiho. I to je důvodem, proč stále považujeme vážnou hudbu za to nejkrásnější z oblasti hudební tvorby, co na naší planetě máme k dispozici, a i to je důvodem, proč jsou i po tolika staletích od vzniku těchto hudebních děl zaplněné koncertní sály lidmi v hledišti. Na koncerty hudební klasiky chodí lidé v širokém věkovém spektru a lze tedy říci, že to není záležitost pouze seniorská.
Článek Proč se lidé uchylují k vážné hudbě se nejdříve objevil na Souk.
Zobrazit celou zprávu: Proč se lidé uchylují k vážné hudbě